Pracownia RTG

Zdjęcie cefalometryczne

Ten rodzaj zdjęcia RTG służy do obrazowania części twarzowej czaszki, uwidaczniając struktury kostne oraz tkanki miękkie takie jak zarys nosa czy warg oraz zatoki przynosowe.

Stosowane jest ono w badaniach kości twarzy i czaszki i umożliwiając wykrycie różnego rodzaju urazów, chorób oraz wad rozwojowych w tych partiach ciała pacjenta.

Zdjęcie cefalometryczne czyli boczne twarzy wykorzystywane jest:

  • ortodoncji – w celu dokładnej diagnostyki wad zgryzu, oceny wzrostu twarzy, pomiarów i precyzyjnego planowania leczenia ortodontycznego
  • chirurgii i protetyce – do udokumentowania stanu przed leczeniem i po jego zakończeniu

Zdjęcia cefalometryczne wykonywane są według ustalonych procedur ustawiania głowy pacjenta, dlatego są badaniami powtarzalnymi oraz posiadają stałe powiększenie, które zwykle wynosi 10%. Badanie cefalometryczne wykonywane jest na specjalnej przystawce, która jest częścią aparatu pantomograficznego. Głowa pacjenta unieruchomiona jest w kraniostacie, który składa się z pary uchwytów usznych, przytrzymujących głowę poprzez otwory słuchowe zewnętrzne oraz z pojedynczego uchwytu, zakładanego na nasadę nosa.

Wykonywanie zdjęcia cefalometrycznego jest zupełnie bezbolesne i odbywa się bez ingerencji w jamę ustną pacjenta.

Wynik badania otrzymujemy po kilku sekundach na ekranie monitora, następnie nagrywamy obraz na płytę CD z oprogramowaniem Romexis umożliwiającym obróbkę cyfrową zdjęcia oraz drukujemy na folii.