Afty to bardzo powszechny problem jednak często jest on bagatelizowany.
CZYM SĄ AFTY?
To małe owrzodzenia/ nadżerki rozwijające się wewnątrz jamy ustnej; na lub pod językiem, na podniebieniu miękkim, po wewnętrznej stronie warg czy też policzka. Występują pojedynczo lub w grupach i lubią powracać. Często bywają mylone z opryszczką natomiast nie występują na wargach i nie są zakaźne. Mniejsze afty znikają do tygodnia, duże nawet do 3-4 tygodni.
PRZYCZYNY POWSTAWANIA
- Nieodpowiednia higiena jamy ustnej
- Kamień nazębny
- Spożywanie nieumytych warzyw i owoców
- Jedzenie brudnymi sztućcami
- Obgryzanie paznokci
- Uraz błony śluzowej np. Przygryzienie, zadrapanie podczas szczotkowania, źle dopasowana proteza
- Alergia
- Stres
- Stosowanie silnych antybiotyków
- Zaburzenia hormonalne
- Brak odpowiednich witamin np. Kwas foliowy, żelazo
- Zakażenie wirusem HIV
OBJAWY
W jamie ustnej na śluzówce tworzą się owrzodzenia które po około 2 dniach pokrywają się białym nalotem. Czasami przy małych aftach występuje powiększenie węzłów chłonnych. Afty duże mogą być dosyć głębokie, długo się goić i pozostawiać po sobie blizny. W cięższych przypadkach mogą towarzyszyć im takie objawy jak:
- Wysypka
- Ból stawów
- Biegunka
- Gorączka
W przypadku wystąpienia jednego z powyższych objawów przy afcie, warto skonsultować się z lekarzem.
ZAPOBIEGANIE
Aftom można zapobiegać i zmniejszać częstość ich pojawiania się.
Pomoże na pewno zwiększone dbanie o higienę jamy ustnej, dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem, unikanie produktów podrażniających błonę śluzową.
LECZENIE
Jeżeli afta nie ustępuje i jest bolesna a nawet się rozprzestrzenia, należy udać się do lekarza, który przepisze maść z kortykosteroidami lub antybakteryjny płyn po płukania ust. Można stosować również leki dostępne w aptece bez recepty. W okresie występowania afty warto zrezygnować z ostrych przypraw, gorących pokarmów, cytrusów czy nawet czekolady, które mogą dodatkowo podrażniać. Dietę w tym czasie można wzbogacić w jogurty naturalne czy maślankę które złagodzą stan zapalny.