Niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale próchnica jest chorobą zakaźną. O zarażenie się wcale nie jest tak ciężko. To bardzo powszechnie występująca choroba, która rozwija się wskutek namnażania patogennych bakterii. W jakich sytuacjach można zarazić się nią i jak jej uniknąć?
Mechanizm przekazywania bakterii próchniczych jest bardzo prosty. Patogenną florę bakteryjną przenosi ślina i resztki pożywienia. Do zakażenia może więc dojść podczas prozaicznych codziennych czynności, na które mało kiedy zwracamy szczególną uwagę. Zarazić możemy się przez:
-Picie z jednej szklanki czy butelki
-Jedzenie tymi samymi sztućcami
-Pocałunki
-Próbowanie od drugiej osoby tych samych przekąsek.
Zarażenie próchnicą niemowlaka
Ryzyko zarażenia dziecka istnieje już od pierwszych godzin jego życia. Poprzez nieodpowiednie nawyki rodzica takie jak oblizywania smoczka, sztućców czy nawet pocałunki w usta bakterie próchnicy są przekazywane dziecku.
Ważne, by pamiętać, że sama obecność bakterii nie powoduje jeszcze próchnicy, ale zwiększa ryzyko jej rozwoju. Ich paliwem jest natomiast dieta bogata w cukry oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej.
Nieleczona próchnica nie poprzestaje na zębach. Zakaża ona krew, która następnie dostaje się do całego organizmu i serca co może nieść za sobą poważne konsekwencje.