Konsekwencje utraty zęba

Wielu Pacjentów jest przekonanych, że usunięcie zęba będzie tańszym rozwiązaniem niż jego leczenie… niestety, nic bardziej mylnego. Każde usunięcie zęba niesie za sobą konsekwencje.

Zęby pełnią w naszym organizmie jak i wyglądzie wiele funkcji ale nie ze wszystkich zdajemy sobie sprawę.

Brak zęba sprawia, że sąsiednie i przeciwstawne zęby tracą podparcie i przesuwają się w stronę luki. Zmieniają się wtedy kontakty zgryzowe co prowadzi do np ścierania zębów czy ich przeciążeń a w końcowem efekcie do łamania się i pękania. Z utraconym zębem zanika również kość. Odkładanie implantacji daleko w czasie może zatem wiązać się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowego zabiegu uzupełniającego utraconą kość. Kolejną konsekwencją jest bardzo często widoczna zmiana w wyglądzie twarzy. Tkanki takie jak policzki czy usta podpierają się właśnie na zębach, więc braki zębowe mogą spowodować opadanie kącików ust, zmniejszenie warg a nawet zapadnięcie się policzków.

Koszt wstawiania jednego implanta zdecydowanie przewyższa koszt ratowania zęba. Z różnych przyczyn implantacja nie zawsze jest też możliwa. Warto więc nie decydować się pochopnie na usunięcie zęba tylko dobrze przemyśleć tą decyzję. Gdy dla zęba nie ma już jednak ratunku, najlepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie dalszego postępowania jeszcze przed ekstrakcją.