1. Czym jest utrzymywacz przestrzeni?
2. U kogo jest najczęściej stosowany?
3. Dlaczego jest tak istotny?
1.
Utrzymywacz przestrzeni to specjalny aparat bądź samodzielny element, którego zadaniem jest zapobieganie przemieszczaniu się zębów i utrzymanie odpowiedniej przestrzeni do momentu pojawienia się zęba stałego. Występują dwa rodzaje takiego utrzymywacza przestrzeni. Jeden ma postać wyjmowanej płytki. Utrzymuje się ona dzięki idealnemu dopasowaniu do śluzówki i pozostałych zębów. Drugi rodzaj to zamocowany na stałe w jamie ustnej niewielki element, który specjalnym cementem mocuje się na zębach sąsiadujących z luką.
Wyjmowana płytka utrzymująca przestrzeń na stale jedynki.
Pojedyńczy element mocowany na sąsiadującym z luką zębie.
2.
Utrzymywacz przestrzeni stosuje się głownie u dzieci, które straciły przedwcześnie ząb mleczny np. W wyniku urazu bądź zniszczenia przez próchnicę.
3.
Utrzymywacz przestrzeni ma bardzo duże znaczenie. To nie mit, że zęby wędrują. Niestety w wyniku utraty zęba sąsiadujące z nim zęby przesuwają się w kierunku luki dążąc do jej zamknięcia. Niesie to za sobą dosyć poważne konsekwencje takie jak brak miejsca na ząb stały co skutkuje powstawaniem wad zgryzu i koniecznością założenia aparatu ortodontycznego.
W przypadku utraty zęba u osoby dorosłej, zalecane jest jak najszybsze wykonanie uzupełnienia protetycznego, który będzie pełnił rolę utrzymywacza. W przeciwnym wypadku zachodzące zmiany, mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić wykonanie uzupełnienia protetycznego bez ingerencji aparatem ortodontycznym.