Pierwsze lata życia dziecka to okres intensywnego wzrostu i rozwoju. Jak więc dbać o prawidłowy rozwój zgryzu u najmłodszych?
-Ułożenie dziecka do snu. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ułożenie dziecka do snu może spowodować powstawanie wad zgryzu i kształtować nawyk oddychania przez usta zamiast nosem. Najlepiej jeśli dziecko będzie ułożone na płasko a jego główka spoczywać będzie na niewielkiej poduszce.
-Ułożenie podczas karmienia. Jeżeli dziecko karmione jest piersią, warto zwrócić uwagę na jego ułożenie. Dziecko powinno leżeć w pozycji skośnej, tak by mięśnie żuchwy mogły pracować i odpowiednio się rozwijać. Jeżeli dziecko jest karmione z butelki, ważne by smoczek miał odpowiedni kształt tzn. Był szeroki u podstawy, zwężał się ku górze a dziurka przez którą wypływa pokarm nie była zbyt duża ponieważ powoduje to, że pokarm wypływa sam a dziecko nie ma potrzeby ssania a co za tym idzie mięśnie szczęki i żuchwy nie pracują tak jak powinny.
-Karmienie butelką zbyt długo. Zbyt długie karmienie dziecka butelką może powodować powstawanie u dziecka zgryzu otwartego.
-Rozszerzanie diety. Stopniowe rozszerzanie diety u dziecka odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju zgryzu. Zazwyczaj już od 8 msc życie dziecka można zacząć wprowadzać pokarmy które nie są do końca rozdrobnione z kawałkami miękkich owoców czy warzyw.
-Złe nawyki. Na rozwój zgryzu u dziecka wpływają również nawyki często te złe jak np ssanie kciuka czy smoczka. O ile do pierwszego roku życia odruch ssania u dziecka jest czymś normalnym to w późniejszym czasie może okazać się bardzo szkodliwy i doprowadza do powstania wad takich jak np. tyłozgryz czy wysunięcie siekaczy do przodu.