Wypełnienie amalgamatowe
Te ciemne plomby szczególnie znane są starszemu pokoleniu, które zęby leczyło w szkołach lub ośrodkach zdrowia. W tamtych czasach nikogo nie dziwił metal w uzębieniu a właściwie był standardem. Amalgamat to nic innego jak połączenie srebra, cyny, miedzi, cynku i rtęci. I właśnie o rtęć tu chodzi… Jak wiemy rtęć jest substancją toksyczną i niebezpieczną dla zdrowia. Obecnie wypełnienia amalgamatowe wykonywane są tylko na narodowy fundusz zdrowia. W prywatnych placówkach już jakiś czas temu odeszło się od wykorzystywania tego materiału na rzecz wypełnień kompozytowych, które są zdecydowanie bardziej bezpieczne dla organizmu ale również są estetyczne i możemy dopasować je do koloru szkliwa. Ponad to w 2018r. zakazano w Polsce używania amalgamatu u dzieci do 16 roku życia, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią a docelowo całkowicie zniknąć ma do 2030r.
Jednak wady amalgamatu to nie tylko zawartość rtęci i brak estetycznego wyglądu ale i:
-Amalgamat nie łączy się ze szkliwem i zębiną przez co może sprzyjać powstawaniu próchnicy w szczelinach pomiędzy wypełnieniem a zębem.
-Amalgamat może powodować przebarwianie się zęba ale też dziąsła.
-Amalgamat w związku z tym, że składa się z metali, dobrze przewodzi temperaturę przez co pacjent może borykać się z nadwrażliwością na zimne lub gorące napoje i posiłki.
-Amalgamat może zmieniać swoją objętość przez wysoką temperaturę powodując pękanie ścianek zęba.
Kiedy i czy w ogóle usuwać wypełniania amalgamatowe?
Zdania na tem temat są podzielone. Część lekarzy uważa, że wypełniania amalgamatowe należy wymienić tylko jeżeli jest ku temu potrzeba czyli np. Plomba jest nieszczelna. Druga część uważa jednak, że wypełnienie amalgamatowe należy bezwzględnie usunąć ponieważ nie wiemy czy nie kryje się pod nim próchnica, która nieleczona finalnie może prowadzić do leczenia zęba lub nawet jego usunięcia. Pacjenci często decydują się na wymianę głownie ze względów estetycznych.