Nie każdy wie, że bagatelizowana próchnica prowadzi nie tylko do leczenia kanałowego czy utraty zębów ale również zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzyce, powoduje problemy z nerkami a nawet choroby serca. W Polsce próchnica jest chorobą społeczną, według badań cierpi na nią 99% polaków w wieku 35- 44 lat.
Za próchnicę oraz związane z nią powikłania ze strony serca odpowiadają dwa szczepy bakterii z rodziny paciorkowców zieleniejących: streptococcus mutans oraz streptococcus salivarius. Bakterie te żywią się cukrami z pożywienia. W niektórych przypadkach bakterie te mogą dostać się przez uszkodzenie tkanek w jamie ustnej przy leczeniu kanałowym bądź usuwaniu zębów do krwi pacjenta.
U osób zdrowych obecność tych bakterii we krwi nie daje żadnych objawów, problem występuje jednak gdy bakterie dostaną się do krwi osoby z wrodzonymi wadami serca lub po zabiegach kardiochirurgicznych, może wystąpić wówczas infekcyjne zapalenie wsierdzia!!
Gdy ząb z próchnicą nie jest leczony, zakażenie postępuje i przenosi się na tkanki wokół zęba, czego konsekwencją są przewlekłe zmiany zapalne. Następnie bakterie z miejsca infekcji poprzez krwioobieg docierają do wszystkich organów i co najważniejsze do serca. Układ odpornościowy atakuje bakterie, które osadzają się na ścianach żył, w konsekwencji powstaje blaszka miażdżycowa która może zablokować ującia naczyń krwionośnych a co za tym idzie, doprowadzić do zawały mięśnia sercowego.
Osoby z powyższymi schorzeniami powinny przed leczeniem poinformować o tym swojego stomatologa. Próchnica w połączeniu z chorobami przyzębia potęguje ryzyko zawału serca.
Nieleczone choroby przyzębia są również bardzo niebezpieczne. Wyobraźmy sobie dłoń ze sporą raną pokrytą ropą… taką powierzchnię mają razem chore kieszonki międzyzębowe wypełnione bakteriami. Z taką raną na dłoni każdy na pewno udałby się do lekarza, jednak z chorym przyzębiem do dentysty zgłasza się stosunkowo bardzo niewiele osób. Wynika to często z nieświadomości jak poważna może to być sprawa i do czego może prowadzić.
Warto pamiętać, że paciorkowce mają również wpływ na występowanie innych groźnych schorzeń. Mogą one spowodować zapalenie kłębuszkowe nerek, ropnie płuc lub wątroby, zapalenie oczu, a nawet chorobę reumatyczną. Najważniejszym elementem profilaktyki jest odpowiednia higiena jamy ustnej: regularne szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust, a także systematyczne kontrole u stomatologa.
Zapraszamy do CHIRURG STOMATOLOG BIELSKO