Usługi oferowane przez dental-care

Implantologia

Implantologia pomaga milionom ludzi na całym świecie odzyskać naturalnie piękny, kompletny uśmiech.

Rewolucja, jaką zapoczątkował pierwszy zabieg implantologiczny zrealizowany blisko 50 lat temu trwa do dziś –  nowoczesne tytanowe wszczepy, dzięki swojej biokompatybilności,nie są traktowane przez organizm jak ciało obce. Nanotechnologia skraca czas gojenia po leczeniu nawet do trzech miesięcy, a wszczepiony implant perfekcyjnie zastępuje korzeń brakującego zęba.

Właśnie dlatego w dziedzinie implantologii - jednej z najbardziej dynamicznie rozwijanych nauk stomatologii, równie ważna, jak świetnie wyposażony gabinet jest ciągła edukacja personelu medycznego. Wieloletnie doświadczenie implantologiczne naszych lekarzy poparte jest odbytymi szkoleniami oraz udziałem w międzynarodowych kongresach realizowanych przez ośrodki akademickie na całym świecie. Dzięki nowoczesnym i sprawdzonym metodom działania, jesteśmy w stanie realizować zabiegi implantologiczne w trakcie jednej wizyty, przy użyciu znieczulenia miejscowego.

Na czym polega wyższość implantów?

Implant to nic innego jak tytanowy wkręt, idealnie naśladująca korzeń zęba, który w połączeniu z koroną protetyczną tworzy pełnowartościowy ząb. Wszczepienie implantu ma na celu nie tylko uzupełnienie braków w uzębieniu, ale także zatrzymanie procesu zanikania kości powodowanegu usunięciem zęba, zaburzającego estetykę naszej twarzy pooprzez m.in. zapadnięcie profilu. Implanty z chirurgiczną wręcz precyzją „imitują” nasze zęby naturalne sprawiając, że znów możemy czerpać radość z jedzenia zapominając o kłopotliwych w utrzymaniu protezach. Chroniąc nasze tkanki oraz kości, wszczepy przyczyniają się do zachowania pięknego i zdrowego wyglądu.

Etapy leczenie implantologicznego

  • Konsultacja

Pierwsza wizyta w naszych gabinetach ma bardzo istotne znaczenie dla dalszego przebiegu leczenia – specjalista weryfikuje oczekiwania Pacjenta, ocenia ogólny stan zdrowia jego jamy ustnej oraz, jeżeli zajdzie taka potrzeba, kieruje na dodatkowe leczenie stomatologiczne. Lekarz koncentruje się nie tylko na kondycji zębów – stanie płytki nazębnej, uszkodzeniach o charakterze próchniczym czy występowaniu kamienia nazębnego, ale również bada stan tkanek miękkich. Kwestią kluczową determinującą powodzenie zabiegu jest ocena ilości i jakości tkanki kostnej stanowiącej podstawę dla wszczepu. Dzięki zdjęciom radiologicznym, pantomograficznym oraz użyciu tomografu wyposażonego w komputerową nawigację, możliwe jest precyzyjne określenie stanu kości, zębów, błony śluzowej, oraz określenie położenia zatok czy nerwów. Przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z Pacjentem, weryfikacja przebytych schorzeń oraz szkodliwych nawyków, które mogą mieć negatywny wpływ na powodzenie leczenia pozwala na oszacowanie ryzyka oraz ułtawia Pacjentowi podjęcie decyzji odnośnie kontynuacji leczenia. Nie należy ulegać stereotypom twierdzącym, że implantologia obarczona jest sporym ryzykiem odrzucenia – blisko 99% zabiegów kończy się sukcesem!

  • Badania dodatkowe

Przed wszczepieniem implantu przedstawiamy prognozę ogólnego przebiegu procesu gojenia – w przypadku wątpliwości dotyczących stanu zdrowia Pacjenta, zalecamy wykonanie badań dodatkowych:

1. Morfologia
2. OB
3. Czas krwawienia i krzepnięcia
4. Cukier

  • Ustalenie planu leczenia

Pierwsza wizyta dostarcza lekarzowi materiały niezbędne w celu opracowania możliwych scenariuszy leczenia – ustalamy optymalne miejsce dla wprowadzenia implantu, ilości i rozmiary wszczepów. Zazwyczaj przygotowujemy dwa alternatywne sposoby uzupełnienia braków różniące się ilością implantów czy zastosowanymi rozwiązaniami protetycznymi. Klient otrzymuje wstępny kosztorys leczenia do wglądu.

  • Przebieg leczenia

Przed przystąpieniem do zabiegu, Pacjent podpisuje odpowiednią zgodę – dopiero po dopełnieniu wszelkich formalności, przechodzimy do realizacji leczenia. Wprowadzenie pojedynczych implantów jest zabiegiem mało inwazyjnym, stąd stosujemy komputerowo sterowanie znieczulenie. Pierwszym etapem zabiegu jest przygotowanie miejsca pod wszczep za pomocą kalibrowanych wierteł odpowiadającym wymiarom implantu. Następnie, następuje wprowadzenie wszczepu. Zabieg trwa około 20 minut i jest bardzo mało inwazyjny.

Wyróżniamy 2 metody osadzania implantów:

Jednoetapową, kiedy implant po wprowadzeniu zaopatrywany jest w śrubę gojącą. Ułożenie dziąsła modelujemy za pomocą szwów, które usuwamy po ok 7 dniach od zabiegu. Metoda ta eliminuje konieczność drugiego zabiegu.

Dwuetapową, która polega na wprowadzeniu i zamknięciu implantu na okres gojenia oraz odsłonięciu w późniejszym etapie leczenia. Podczas pierwszego zabiegu Implant jest zupełnie niewidoczny – dopiero po ok. 7 dniach szwy są usuwane i następuje proces zrastania się powierzchni implantu z kością. Gdy implant jest już wygojony, odsłaniamy go i zaopatrujemy w śrubę gojącą.

Okres gojenia trwa zwykle od 3 do 6 miesięcy, Kluczowy jest 3 i 4 tydzień leczenia, kiedy następuje biologiczne połączenie implantu z kością. Ważne jest, aby w tym czasie nie doszło do powstania stanu zapalnego mogącego zburzyć ten proces, dlatego zalecamy wzmożoną dbałość o higienę, a w szczególności:

1. Stosowanie zimnych okładów tuż po zabiegu
2. Spożywanie posiłków dopiero po odzyskaniu pełnego czucia w jamie ustnej
3. Unikanie gorących pokarmów, napojów alkoholowych oraz papierosów w pierwszych dniach po zabiegu
4. Unikanie wysiłku fizycznego w pierwszych dniach po zabiegu
5. Płukanie ust po każdym posiłku letnią wodą
6. Stosowanie specjalnych płukanek łagodzących obrzęki oraz płynów antybakteryjnych
7. Regularne czyszczenie pozostałych zębów

Planowanie cyfrowe

Cyfrowa implantologia to  nowoczesna diagnostyka radiologiczna i skanowanie jamy ustnej. Złożone komputerowo obrazy tomograficzne tworzą model 3D odwzorowujący jamę ustną pacjenta, zarówno w zakresie układu kostnego, jak i tkanek miękkich. Pozwala to na precyzyjne dobranie, zaplanowanie i umieszczenie implantów. Skanowanie jamy ustnej jest techniką alternatywną dla tradycyjnych, mało komfortowych wycisków. 

Szablony chirurgiczne 3D- Implanty bez skalpela i szycia

Zastosowanie szablonów chirurgicznych w leczeniu implantologicznym umożliwia wszczepienie implantu w ciągu kilkunastu minut, z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa oraz minimalnej inwazyjności zabiegu implantologicznego. Jednocześnie planowanie zabiegu na komputerze i wydrukowanie szablonu implantologicznego na drukarce 3D pozwala na idealną pozycję implantu względem otaczających zębów oraz maksymalne wykorzystanie istniejących warunków kostnych pacjenta. Brak cięć chirurgicznych skalpelem eliminuje konieczność zakładania szwów, dzięki czemu gojenie dziąsła po zabiegu jest całkowicie bezbolesne i znacznie szybsze niż przy tradycyjnym zabiegu wszczepienia implantu z nacinaniem i odsłanianiem dziąsła. Największe zalety wszczepienia implantu za pomocą szablonu implantologicznego to:

  • idealna, zaplanowana komputerowo pozycja implantu
  • brak ran dziąsła po zabiegu
  • brak zaniku kości w wyniku odwarstwiania dziąsła w trakcie zabiegu
  • znacznie szybsze gojenie – brak cięć skalpelem
  • możliwość komputerowego zaplanowania i wykonania korony tymczasowej przed zabiegiem

 

 

IMPLANTY BIELSKO