W Dental-Care zaprojektujemy Twój uśmiech!
Do niedawna ortodoncja zaliczna była w poczet profilaktyki – dzisiaj to jeden z filarów stomatologii estetycznej. Celem leczenia ortodontycznego w Dental-Care jest nie tylko korekcja wad zgryzu i wymowy – to również poprawa rysów twarzy, wygładzenie zmarszczek i uzyskanie pięknego, młodego wyglądu. Plan leczenia opracowany przez specjalistów Dental-Care zawiera elementy oceny fizjonomii twarzy – jej proporcji oraz kształtu, który pozwala nam na zaplanowanie leczenia ortodontycznego w taki sposób, aby osiągnąć najbardziej oczekiwany przez Pacjenta efekt.
Kiedy powinienem zgłosić się do ortodonty?
Nasi najmłodsi pacjenci to dzieci w wieku 6 lat, kierowane do gabinetów przez pediatrów, lekarzy stomatologów, laryngologów oraz logopedów. Wstępna ocena zgryzu ma miejsce już w wieku 2 lat i jest dokonywana przez pediatrę. Na aparat coraz częściej decydują się również osoby starsze, które pragną poprawić swój wygląd. Ortodoncja przychodzi z pomocą tym, którzy przed leczeniem protetycznym muszą wyeliminować problemy ze zgryzem.
Istnieje szereg objawów, które stanowią wskazanie do konsulatcji ortodontycznej. W przypadku osób dorosłych, są to:
- Asymetria uśmiechu
- Ścieranie się zębów
- Odsłonięte szyjki zębów
- Nadmierne odkładanie się kamienia
- Niezadowolenie z wyglądu zębów
W przypadku dzieci sugerujemy wizytę:
- Kiedy występuje asymetria w rysach twarzy
- Kiedy pojawiają się szkodliwe nawyki takie jak ogryzanie paznokci czy ssanie smoczka
- Kiedy zauważymy u dziecka wadę wymowy
- Kiedy zauważymy, że dziecko często oddycha ustami
- Kiedy boryka się z dysfunkcją języka
- Kiedy stale ma otwartą buzię
- Kiedy bardzo wcześnie traci zęby mleczne
- Kiedy zauważymy, że ma nadmiernie wysuniętą lub cofniętą bródkę
- Kiedy zauważymy nieprawidłowe ułożenie zębów – występowania szpar czy nachodzenie zębów
Przebieg leczenia ortodontycznego
Pierwsza wizyta w naszych gabinetach ma charakter konsultacyjno-diagnostyczny – ortodonta bada zgryz Pacjenta kładąc szczególny nacisk na układ zębów, warg i policzków, które w znacznym stopniu kształtują profil naszej twarzy. Następnie, przygotowywane są materiały diagnostyczne w postaci panoramicznych i cefalometrycznych zdjęć RTG, gipsowych modeli szczęki i żuchwy oraz standardowych zdjęć uzębienia i twarzy. Wszystkie wymienione elementy są niezbędne w celu precyzyjnego doboru planu leczenia, stanowiąc jednocześnie miłą niespodziankę po zdjęciu aparatu, kiedy Pacjent może zweryfikować efekty leczenia.
Kolejnym etapem jest ustalenie indywidualnego planu leczenia, dostosowanego do oczekiwań, potrzeb oraz możliwości Pacjenta. Nasi specjaliści przedstawią Państwu możliwe sposoby korekcji wady, pomogą w doborze optymalnego rodzaju aparatu oraz przygotują całościowy kosztorys leczenia.
W kolejnym kroku przystępujemy do tzw. separacji, czyli umieszczenia małych sprężystych gumek pomiędzy zębami, aby wypracować miejsce potrzebne do założenia pierścieni. Jeżeli pierścienie nie stanowią jednego z elementów leczenia, od razu zakładamy rurki policzkowe czyli tzw. tuby, które poprawiają komfort i higienę pacjenta noszącego aparat.
Po ok. 5 do 7 dniach od drugiej wizyty zakładany jest aparat. Aparat stały przyklejamy do zębów za pomocą specjalnego kleju – kluczowe znaczenie ma tutaj doświadczenie oraz precyzja ortodonty. Nieprawidłowe umieszczenie zamków znacznie komplikuje i przedłuża leczenie. Sam proces zakładania aparatu jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny. Zgrany zespół składający się z naszego ortodonty oraz certyfikowanej asystentki potrzebuje ok. godziny na przyklejenie aparatu na obu łukach zębowych.
Niestety, aparat ortodontyczny to nie magiczna różdżka, która samoistnie upiększy nasz uśmiech – leczenie wymaga od pacjenta systematycznych wizyt kontrolnych, w czasie których ortodonta w odpowiedni sposób reguluje aparat. Wizyty planujemy w odstępach 4-6 tygodniowych – należy pamiętać, że nieprzestrzeganie ustalonego harmonogramu może znacznie wydłużyć czasu leczenia. Okres leczenia zależy od wielu czynników, natomiast decydujące są rodzaj wady, wybór aparatu oraz systematyczność wizyt pacjenta.
Najprzyjemniejszym elementem leczenia – zarówno dla naszych ortodontów jak i dla Pacjentów jest zdjęcie aparatu. Dla utrzymania wypracowanego rezultatu, stosujemy aparaty retencyjne – na dolny i górnych zębach montujemy druciki, które utrzymują ich pozycję. Dodatkowo, stosujemy również aparaty zdejmowane. Należy pamiętać, że ta część terapii jest równie ważna, a w niektórych przypadkach ważniejsza niż okres noszenia aparatu korygującego.
Rodzaje aparatów
Aparaty stałe przeznaczone są do leczenia pacjentów we wszystkich grupach wiekowych. Są one przyklejane do wewnętrznej bądź zewnętrznej strony zębów za pomocą cementu dentystycznego – zamki oraz pierścienie lub tuby zakładane są na zęby trzonowe. Między zamkami a pierścieniami przebiega drut, który w trakcie leczenia jest systematycznie dociskany korygując wadę. Możliwość doboru kolorowych ligatur powoduje, że coraz częściej traktowane są w charakterze ozdoby.
W grupie aparatów stałych wyróżniamy również aparaty estetyczne stanowiące dyskretną alternatywę dla pacjentów szczególnie dbających o estetykę.
- Jednym z najnowszych rozwiązań są aparaty mocowane od wewnętrznej strony zębów, całkowicie niewidoczne dla oka ludzkiego
- Aparaty porcelanowe składające się z zamków w kolorze zbliżonym do naturalnego koloru zębów
- Aparaty kryształowe wyposażone w zamki wykonane z syntetycznego kryształu
Aparaty ruchome
stosujemy w przypadku leczenia dzieci w wieku rozwojowym. Zbudowane są z akrylowych i elastycznych elementów oraz drucianych klamer, sprężyn i łuków. W zależności od rodzaju wady, stosujemy aparaty jedno lub dwuszczękowe. Z myślą o najmłodszych pacjentach, wprowadziliśmy możliwość wyboru aparatów kolorowych.
W jakim wieku najlepiej udać się na konsultacje ortodontyczną z dzieckiem?
Pierwsza wizyta dziecka u ortodonty powinna nastąpić około 4. roku życia. W tym wieku jesteśmy w stanie ocenić w jaki sposób może przebiegać wyrzynanie zębów stałych oraz wzrost kości szczęki i żuchwy i czy będzie on miał wpływ na rozwój wady zgryzu. Ważna jest eliminacja złych nawyków i ocena drożności dróg oddechowych ponieważ ma to wpływ na rozwój wad zgryz
Jak długo nosi się aparat ortodontyczny?
Jest to niestety kwestia indywidualna ponieważ długość leczenia zależy od wady jak i od predyspozycji pacjenta.
Jakie są do wyboru aparaty ortodontyczne?
Wyróżniamy stałe aparaty na zęby metalowe, aparaty na zęby kryształowe, aparaty na zęby porcelanowe oraz aparaty zdejmowane przeznaczone dla dzieci.
Czy zakładanie aparatu ortodontycznego boli?
Zakładanie aparatu ortodontycznego jest bezbolesne i polega na przyklejaniu zamków do zębów specjalnym klejem. Jest to dla Pacjenta proces prawie niewyczuwalny.
Czy noszenie aparatu boli?
Siły jakie działają na zęby podczas leczenia ortodontycznego mogą powodować ból i dyskomfort. Pacjenci odczuwają również ruchomość zębów, co jest związane z ich przesuwaniem.
Wszystkie te dolegliwości zazwyczaj pojawiają się po wizytach kontrolnych i ustępują w dosyć szybkim czasie.
Czego nie jeść przy leczeniu ortodontycznym?
Lecząc się aparatem ortodontycznym warto unikać produktów przyśpieszających powstawanie próchnicy takich jak soki czy słodycze. Ponad to należy ograniczyć do minimum pokarmy twarde ponieważ mogą spowodować odklejenie się zameczków. Odpadają też wszelkiego rodzaju żelki, krówki i gumy do żucia.
Jak wygląda higiena z aparatem ortodontycznym?
Przez to, że higienizacja jamy ustnej z aparatem stałym jest utrudniona poprzez ograniczenie dostępu do pełnej powierzchni zębów, stają się one bardziej podatne na próchnicę. Resztki pokarmów pozostające w przestrzeniach między zamkami należy dokładnie usuwać szczoteczką po każdym posiłku, uzupełniając ten zabieg nitkowaniem i dokładnym płukaniem specjalnym płynem do płukania jamy ustnej.
Co składa się na koszt leczenia ortodontycznego?
Konsultacja ortodontyczna, diagnostyka, aparat oraz wizyty kontrolne. Warto mieć na uwadze, że niekiedy potrzebne są dodatkowe zabiegi takie jak higienizacja czy mikro implant.
Należy pamiętać, że całkowity koszt leczenia ortodontycznego zostaje rozłożony w czasie i nie trzeba płacić za wszystko jednorazowo.
Czy mając założony aparat można leczyć zęby?
Zazwyczaj tak natomiast proces ten może być utrudniony.
Co jeśli podczas leczenia pojawią mi się szpary między zębami choć wcześniej ich nie było?
Nowo powstałe szpary miedzy zębami czy przesuwanie się zębów w różnych kierunkach w trakcie trwania leczenia ortodontycznego jest normalne. W efekcie wszystkie te ruchy prowadzą do zakładanego celu czyli równego, symetrycznego ustawienia zębów.
Czy zęby podczas leczenia mogą się ruszać?
Zęby pod wpływem sił ortodontycznych zmieniają swoje położenie, któremu towarzyszyć może mniej lub bardziej odczuwalne rozchwianie zębów. Jest to stan przejściowy, i na końcu leczenia wszystkie zęby znów są mocno nieruchomo osadzone w kości.
Co to jest retencja?
Retencja to utrwalenie efektów wcześniejszego leczenia ortodontycznego za pomocą retainera bądź płytki.
Invisalign w Dental Care!
Znane na całym świecie nakładki to jedna z popularniejszych metod leczenia ortodontycznego.
Aparaty Invisalign to przezroczyste elastyczne nakładki na zęby wykonane na podstawie bardzo precyzyjnego cyfrowego skanu jamy ustnej.
Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Jak wygląda leczenie aparatem Invisalign?
Po zeskanowaniu jamy ustnej pacjenta, zostaje opracowany indywidualny plan leczenia na podstawie którego wykonywane są odpowiednie nakładki. Następnie na wizycie w gabinecie stomatologicznym, lekarz ortodonta nadbudowuje na zębach pacjenta specjalne attachmenty wykonane z materiału kompozytowego. Attachmenty są elementami wspomagającymi leczenie nakładkami. Mają za zadanie zwiększyć powierzchnię działania siły na zęba oraz pomóc tę siłę ukierunkować. Na wizycie pacjent dostaje komplet nakładek, które według zaleceń lekarza należy wymieniać co 1-2 tygodnie. Bardzo ważne, by regularnie pojawiać się u ortodonty na wizytach kontrolnych.
Jak długo trwa leczenie aparatem Invisalign?
Długość leczenia zależy od wielu czynników, np. Od złożoności Twojego przypadku i tego, jak często i jak długo nosisz nakładki. Lekarz Invisalign precyzyjnie określi długość leczenia na postawie Twoich konkretnych potrzeb. Leczenie Systemem Invisalign trwa przeciętnie od 12 do 18 miesięcy, jednak pierwsze efekty mogą pojawić się już po kilku tygodniach.
Czy nakładki trzeba nosić bez przerwy?
Nie. Nakładki zdejmuje się głównie do jedzenia. Zaleca się by były noszone nie mniej niż 22 godziny na dobę.
Czy po leczeniu Invisalign retencja jest konieczna?
Retencja to standardowy etap każdego leczenia ortodontycznego. Retencja ma za zadanie utrwalić osiągnięty efekt leczenia i nie dopuścić do jego cofnięcia się.
Dla kogo przeznaczone jest leczenie Invisalign?
Leczenie Systemem Invisalign może być doskonałym rozwiązaniem zarówno dla dorosłych, jak i nastolatków.
Ile kosztuje leczenie Systemem Invisalign?
Koszt leczenia Systemem Invisalign określa stomatolog lub ortodonta na podstawie Twoich szczególnych potrzeb, z uwzględnieniem długości leczenia i rodzaju wad wymagających korekty.
Czy leczenie Systemem Invisalign jest bolesne?
Podczas leczenia Systemem Invisalign zęby przemieszczają się dzięki oddziaływaniu delikatnych, stałych sił, jednak niektóre osoby mogą odczuwać krótkotrwały dyskomfort przez pierwsze kilka dni noszenia nowego zestawu nakładek. Zazwyczaj pacjenci opisują to uczucie jako „nacisk” i jest to zjawisko normalne – to znak, że przezroczyste nakładki Invisalign działają i transformują uśmiech pacjenta.
Czy przezroczyste nakładki Invisalign wpływają na sposób mówienia?
Język może potrzebować kilku dni na przyzwyczajenie się do obecności nakładek Invisalign w ustach i w tym okresie można lekko seplenić.
Czy można palić papierosy w nakładkach?
Nie zalecamy palenia w nakładkach ponieważ mogą one ulec przebarwieniu.
Zalety leczenia aparatem Invisalign
-Dyskretny wygląd
-Brak problemu z dbaniem o higienę jamy ustnej
-Brak obcierania i podrażnień w jamie ustnej
-Możliwość zdjęcia nakładek
-Wizualizacja efektu końcowego na początku leczenia
-Możliwość leczenia nakładkami nawet u dzieci